antyki zarabianie inwestowanie

zarabianie na antykach inwestowanie w antyki rzeszów

Inwestowanie

Dobrze zachowane antyki to towar luksusowy. Bez względu na to czy są to olbrzymie meble czy drobne bibeloty. Z roku na rok tych luksusowych przedmiotów na rynku ubywa. Przedmioty, które dziś są jeszcze dostępne, jutro staną się unikatowe. Po jutrze nie będzie ich wcale. Tak w olbrzymim skrócie można zobrazować sytuację na rynku antyków. Czy łatwe jest zarabianie na antykach? Mówi się, że antyki to dobra inwestycja, że są to łatwe oraz pewne pieniądze. Najważniejsze by zadać sobie pytanie czy da się zarobić na antykach łatwo, czy inwestowanie w antyki jest tak proste, jak można o tym przeczytać w internecie?

Strategia – zarabianie na antykach

Zanim kolejny raz pomyślisz o złotej inwestycji, musisz zdać sobie sprawę, że w przypadku antyków zamrażamy kapitał. Nie masz co liczyć na szybki zysk, ponieważ w tej branży im danych przedmiotów mniej, tym lepiej. Kupując antyki trzeba liczyć się z tym, że ich wartość rośnie wraz z przybywającymi im latami. Inwestowanie w antyki opłaca się, jeśli nastawimy się na długie czekanie, aż wiek przedmiotu wzrośnie. Najważniejsze jest, by w tym okresie stan antyków nie uległ degradacji. Jeśli mamy takie możliwości, warto zadbać by ten stan poprawił się. Zarabianie na antykach opłaca się w momencie, kiedy mamy wolny kapitał, kiedy mamy pewność, że nie będziemy mieć potrzeby korzystania z pieniędzy w perspektywie najbliższych lat.

W jakie antyki inwestować?

Najpewniejszym rodzajem antyków, w które można inwestować nasze pieniądze, jest porcelana (manufaktury, które obecnie ciężko dostać na rynku, takie jak szczawienko, rosenthal), wyroby ze srebra oraz złota (szlachetne metale mają to do siebie, że ich wartość zazwyczaj rośnie – jeśli dodatkowo są to antyki – nikłe ryzyko spadku cen), lampy – najlepiej z okresu przed II Wojną Światową, meble o ile są zachowane w dobrym stanie – profesjonalna konserwacja pochłonie sporo pieniędzy, zegary, obrazy – najkorzystniej jeśli kupimy obraz znanego artysty, sztućce i inne elementy zastawy, biżuteria, ręcznie oprawiane książki. Oczywiście nie wykluczam tutaj innych przedmiotów bo ich mnogość jest znaczna. Istotnym jednak elementem jest fakt, by jeśli się nie znamy, wspomagać się opinią rzeczoznawcy, specjalisty, zwłaszcza jeśli mówimy o większych kwotach. Z pozostałych rzeczy na pewno w cenie jest stare rękodzieło. Oczywiście najkorzystniejszą sytuacją jest ta, w której nabywane przez nas przedmioty są zachowane w dobrym, oryginalnym stanie. Jeśli przedmioty mają usterki warto się zastanowić. Z jednej strony jest to aspekt, który umożliwia nam mocną negocjację ceny, z drugiej strony pozornie łatwa w usunięciu usterka może pochłonąć spory kapitał. Sprawne antyki należy traktować ze szczególną uwagą. Trzeba być ostrożnym, ponieważ często bardzo łatwo jest je popsuć.

Kiedy kupić, sprzedać?

Życie jest brutalne. Kupujący chcą wydać jak najmniej pieniędzy, kupić antyki po najkorzystniejszej cenie, zaś sprzedający liczą na jak największe zyski. Nie od dziś wiadomo, że najkorzystniejszą okazją do nabycia antyków są problemy finansowe jego posiadacza. Kiedy mamy problemy i potrzebujemy gotówki, często podejmujemy decyzję o sprzedaży naszych antyków (z zyskiem). Jeśli jednak mamy pilną potrzebę zasilenia naszego portfela, w takiej sytuacji znajdzie się wielu chętnych na antyki często po cenie promocyjnej. My zmuszeni ciężką sytuacją życiową, losową – pozbywamy się ich.

W kwestii sprzedaży najkorzystniej jeśli posiadane przez nas przedmioty stanowią brakujące części większych kolekcji. Wtedy pasjonaci, miłośnicy sztuki i kolekcjonerstwa są w stanie zapłacić ceny kilkukrotnie przewyższające wartość naszych przedmiotów. Czy jest to działanie rozsądne? Często tak ponieważ ich kolekcje uzupełnione o brakujące przedmioty zyskują na wartości jeszcze więcej.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment